Türkiye Ukrayna’da müzakere edilmiş bir çözümün gerçekçi olduğunu düşünüyor

author
1 minute, 8 seconds Read

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Perşembe günü AGİT dışişleri bakanları toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin diplomasiye bir şans verilmesi halinde Ukrayna’daki duruma müzakere edilmiş bir çözüm bulunmasını gerçekçi bulduğunu söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Perşembe günü AGİT dışişleri bakanları toplantısında yaptığı konuşmada bu açıklamayı yaptı.

“Diplomasiye bir şans verilirse müzakere edilmiş bir çözüm mümkündür. Tabii ki bu Ukrayna için adil bir barış olmalı” dedi.

Çavuşoğlu’na göre Türkiye “AGİT’i aktif olarak desteklemeye devam edecektir zira bu kadar kapsayıcı başka bir platform yoktur.” Ayrıca Ankara’nın tüm AGİT üyeleri arasında uzlaşı sağlamaya yönelik girişimlerini destekleyen Polonyalı meslektaşlarına da teşekkür etti.

AGİT Bakanlar Konseyi’nin iki gün sürecek 29. toplantısı Perşembe günü Lodz’da başladı. Polonya Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov başkanlığındaki bir Rus heyetinin ülkeye girişine izin vermedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı bu kararı daha önce benzeri görülmemiş, provokatif ve örgütün dönem başkanlığı statüsüyle bağdaşmayan bir karar olarak nitelendirdi.

Similar Posts

Leave a Reply