Türkiye’nin dağlarında yangın söndüren Belaruslu helikopter pilotları evlerine dönüyor

author
1 minute, 5 seconds Read

Türkiye’deki orman yangınlarının söndürülmesinde görev alan Belarus Acil Durumlar Bakanlığı helikopterleri Perşembe günü Minsk yakınlarındaki “Lipki” hava üssüne geri döndü.

Bu durum Belarus acil servislerinin basın servisi tarafından bildirildi.

Açıklamada, “Mi-8 helikopterleri, dağlık arazideki yangınları söndürdükten sonra Türkiye Cumhuriyeti’nden geri döndü” denildi. Helikopterler Trabzon’dan üs havaalanına uçarak Mineralnye Vody, Astrakhan, Volgograd, Saratov, Kaluga ve Vitebsk’e iniş yaptı.

Mayıs sonundan bu yana, Belarus Acil Durumlar Bakanlığı’na ait iki Mi-8 helikopteri ve bir Mi-26 Türkiye topraklarında görev yapmaktadır. Belaruslu kurtarma ekipleri İzmir, Antalya, Alanya, Seferihisar, Marmaris ve Kaş bölgelerindeki büyük orman yangınlarının söndürülmesinde görev aldı. Toplam uçuş süresi 460 saat olan 265 sorti gerçekleştirilmiş ve yangınlara 4,8 bin ton su boşaltılmıştır. 2021 yılında Türkiye’deki yangınların söndürülmesi sırasında Belarus Acil Durumlar Bakanlığı helikopter pilotları yangınları söndürmek için 295 sorti yaptı.

Daha önce Belarus Acil Durumlar Bakanlığı havacılığı Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan, Rusya, Letonya, Gürcistan ve Sırbistan’daki acil durum müdahalelerinde de yer almıştı.

Similar Posts

Leave a Reply