Meteoroloji uzmanları Aralık ayında Türkiye’de Sibirya soğukları ve yoğun kar yağışı bekliyor

author
1 minute, 8 seconds Read

Türkiye’nin birçok bölgesinde kışın başlangıcına don ve yoğun kar eşlik edecek.

Bu tahmin, Türkiye’nin önde gelen meteorologlarından Hasan Tatlı tarafından Perşembe günü TRT televizyon kanalının yayınında yapıldı.

“Uzmanlara göre önümüzdeki kış sert geçecek, don olayları ve Sibirya soğuk dalgası Türkiye’nin birçok bölgesini etkisi altına alacak. Uzmanlar Aralık ayında kar yağışı bekliyor,” diyen Tatlı, Akdeniz bölgesinde de kar yağışını göz ardı etmedi.

Türkiye’nin tatil bölgelerinde kar nadiren görülür. Örneğin bu yılın Ocak ayında, Ruslar arasında popüler olan Antalya, 30 yıl sonra ilk kez kar gördü. Aynı zamanda neredeyse Sibirya soğukları Türkiye’nin kuzey bölgeleri için tipiktir; burada kış aylarında termometre sıfırın altında 30 dereceye kadar düşmektedir. Türkiye’nin orta kesimlerinde ve İstanbul bölgesinde kar genellikle Ocak ayında yağar ve Mart ayına kadar aralıklı olarak kalır.

Türkiye’de kışlar genellikle ılık geçer, ortalama sıcaklık 5 santigrat derece civarındadır ve genellikle yağmurla birlikte görülür. Kış tatil beldelerinin bulunduğu dağlık bölgelerde yoğun kar yağışı yaygındır.

Similar Posts

Leave a Reply